MLL Järvi-Suomen piirin kokous 26.5.2026 klo 17.30
- ti 26.5.2026 klo 17:30–18:30
- Kuopion vapaaehtoiskeskus ja etäyhteys
- Kauppakatu 67, 70110 Kuopio
Tervetuloa MLL:n Järvi-Suomen piirin kokoukseen!
Kokous pidetään 26.5.2026 klo 17.30-18.30 hybridikokouksena. Kokouksen varsinaisena kokouspaikkana toimii Kuopion vapaaehtoiskeskus (Kauppakatu 67). Kokoukseen voi osallistua myös Teams-etäyhteydellä, kokouslinkki lähetetään ilmoittautuneille.
Kokouskutsu lähetetään yhdistysten puheenjohtajille viimeistään kaksi viikkoa ennen kokousta.
Kokouksessa käsitellään Liittovaltuuston piirikohtaisten jäsenten valitseminen sekä piirin edustajien valitseminen Liittokokoukseen.
Piirin sääntöjen 18 § mukaan piirin kokouksessa on varsinaisella jäsenellä yksi (1) ääni kutakin alkavaa sataa (100) edellisen kalenterivuoden lopussa paikallisyhdistykseen kuulunutta jäsentä kohti. Varsinainen jäsen saa valita piirin kokoukseen äänimääräänsä vastaavan määrän edustajia ja kullekin henkilökohtaisen varaedustajan. Muilla jäsenillä sekä paikallisyhdistysten, piirin ja liiton luottamus- ja toimihenkilöillä on kokouksessa puheoikeus.
Kokoukseen tulee ilmoittautua viimeistään 25.5.2026 mennessä ilmoittautumislinkin kautta.
Lisätietoja saa perhetoiminnan päällikkö Timo Soiniselta, timo.soininen@mll.fi tai 050 414 5940.